Green
Rozwój produkcji filmowej przyjaznej środowisku? Tak, to możliwe! Poznaj rekomendowane rozwiązania proekologiczne dla przyszłych produkcji filmowych. Korzystając z aktualnej wiedzy i doświadczeń, na podstawie obowiązujących dokumentów, opracowaliśmy zestaw praktycznych wskazówek i rekomendacji, które pomogą w zaplanowaniu, a następnie wdrożeniu rozwiązań neutralizujących oddziaływanie produkcji audiowizualnej na środowisko.
Przewodnik wraz z materiałami pomocniczymi przygotowaliśmy z myślą o każdym członku ekipy filmowej, telewizyjnej czy reklamowej. Jest skierowany zarówno do osób podejmujących kluczowe decyzje – producentów, reżyserów, kierowników pionów, ale także dostawców, firm postprodukcyjnych oraz
wszystkich tych, dla których środowisko ma znaczenie. Jego zadaniem jest pomoc w realizacji jednostkowych celów środowiskowych oraz zachęcanie do wdrażania rozwiązań eliminujących negatywny wpływ produkcji audiowizualnej na środowisko w obszarze ograniczania: emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, produkcji odpadów czy konsumpcji energii elektrycznej.
Sektor audiowizualny nie pozostaje obojętny dla klimatu. W przeciwieństwie do wielu innych branż w Europie emisje CO2 z tego sektora stale rosną, również z powodu stałego wzrostu korzystania z mediów, w szczególności za pośrednictwem platform transmisji strumieniowej. Jeden europejski film fabularny generuje średnio 192 ton CO2, do neutralizacji którego potrzeba 1 km2 lasu. Oddziaływanie dużych międzynarodowych koprodukcji na środowisko może być jeszcze większe – do kilku tysięcy ton CO2.

Pliki do pobrania
Zielony przewodnik dla branży audiowizualnej z checklistą
W poniższym materiale zaprezentowaliśmy dobre praktyki branżowe, obrazujące ekorozwiązania wdrażane przez ekipy filmowe w różnych krajach w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Polski i Słowacji.