Opracowanie ARR S.A. | Śląsk
Inspiracja
Na wyniosłym czechowickim wzgórzu tam, gdzie dziś stoi piękny kościół św. Katarzyny, pałac Kotulińskich i ruiny zamku Wilczków, przed wieloma wiekami był Bożkowiec. Nasi przodkowie spotykali się tu, aby składać ofiary swoim bogom, głównie bożkowi burz i piorunów – Perunowi, który mógł sprowadzić na biedny lud powodzie, pożary puszczy, głód i śmierć.
W „świętym gaju” rosły potężne dęby, a wśród nich maleńki modrzew. Wstęp do gaju miał tylko kapłan, który wyznaczał uroczystości i przyjmował ofiary kierowane do Peruna.
Pewnego dnia na ziemie czechowickie dotarli pierwsi misjonarze, którzy zaczęli głosić nowinę o dobrym Bogu. Bóg ten miłował wszystkich ludzi i nakazywał trzymać się zasady „kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Mieszkańcy chętnie przyjęli misjonarzy i chrześcijaństwo zagościło na nowych ziemiach. Jednak wojowniczy Węgrzy zniszczyli państwo Wielkich Moraw, a przodkowie powrócili do pogaństwa. Dopiero w 966r. książę Mieszko I przyjął chrzest, a lud porzucił bożka Peruna, o którym opowiada już tylko legenda o „świętym gaju” Bożkowca.
Widzisz błąd? Znasz więcej informacji? Zgłoś nam to.
Napisz do nas.