Opracowanie IPC Prešov | Kraj Koszycki i Żyliński
Inspiracja
Historia Słowacji jest niewątpliwie związana z wydobyciem surowców mineralnych. Działalność górnicza odbywała się prawie wszędzie, terytorium było bogate w wysokiej jakości rudy metali - przede wszystkim miedzi i żelaza, ale także srebra i złota.
Największy rozkwit górnictwa przypada na XII-XIII wiek. Złoża powierzchniowe zostały wyczerpane i trzeba było zejść pod ziemię. Wydobycie głębinowe wymagało drążenia szybów, budowy systemów wentylacyjnych i odwadniania, a wszystko to wymagało dużych nakładów finansowych. Początkowo z pomocą zagranicznych inwestorów, a później kościoła i miejscowych właścicieli ziemskich, zaczęły powstawać górnicze miasta.
W 13 wieku, Gelnica i okolic z jego srebra i rud żelaza zasobów stał się ważnym ośrodkiem górniczym. W żelaźnickich kopalniach pracowało aż 400 robotników, a dzięki obecności cennych kruszców miasto zyskało miano wolnego królewskiego miasta górniczego. W drugiej połowie XIX wieku najbardziej rozpowszechnionym rzemiosłem w Gelnicy była produkcja żelaznych gwoździ i łańcuchów. Okres wojenny w następnym stuleciu spowodował upadek miasta, gdyż przestarzały sprzęt i mało opłacalna eksploatacja kamieniołomów doprowadziły do zahamowania wydobycia.
Historię górnictwa prezentuje Muzeum Górnictwa w Gelnicy. Znajduje się tu również skansen górniczy, w którym zwiedzający mogą spróbować swoich sił w pracy z narzędziem górniczym pochwerk. Jest to narzędzie napędzane wodą, które było używane do oddzielania małych żył od innych skał, a następnie wydobywania składników do produkcji miedzi. W ramach zwiedzania muzeum można również zamówić zwiedzanie Sztolni Józefa.
Widzisz błąd? Znasz więcej informacji? Zgłoś nam to.
Napisz do nas.