Green Film Tourism - strona główna

Sztuka szermiercza

Kraj: Słowacja

Region: Kraj Koszycki

Typ inspiracji: Sztuki wizualne

fencing, Petra Solajova, Pixabay License Źródło: fencing, Petra Solajova, Pixabay License

Inspiracja

Od niepamiętnych czasów wiadomo, że człowiek zdobywał swoją pozycję poprzez walkę. Wojny między osadami, później narodami o terytorium i prestiż. Do sztuk walki zalicza się szermierkę. Dziś jest to sport na olimpiadzie, ale w przeszłości, na świecie, a także na Słowacji, ta sztuka walki była przeznaczona do walki wręcz i głównie do zabijania wroga. To znaczy, aby przetrwać.
 
Widzowie i turyści mogą również oglądać występy grupy szermierczej bezpośrednio na Zamku Spiskim w okresie letnim. Oprócz mieczy i walki nie zabraknie też strojów z epoki. Grupa szermierki historycznej ze Spiskiej Nowej Wsi o nazwie Jago składa się z entuzjastów, którzy w zasadzie wszyscy są w jakiś sposób spokrewnieni. Ulegli nawet szermierce tak bardzo, że zorganizowali oryginalne szermiercze wesela. Ich silny związek z Zamkiem Spiskim najbardziej widoczny jest w pokazach scenicznych z przełomu XVI i XVII wieku. Ich występy to dramatyczne sceny walki mężczyzn w imię honoru i dumy, ale także ku pokrzepieniu serc kobiet. Grupa ta znana jest z zamiłowania do bicia różnych rekordów. Rekordowy, czterogodzinny występ na Zamku Spiskim związany jest z szermierką. Szermierze wykonywali swoją sztukę przez cztery godziny bez przerwy, podczas gdy klasyczny występ trwa około 5 minut. 
 
W okresie średniowiecza stała się rozrywką szlachty, która w ten sposób mogła spędzić długi czas między wojnami. Stopniowo przeszła na równinę, gdzie była sztuką wygrywania bez zabijania przeciwnika przez rycerza. Miecze szermierzy różniły się w zależności od tego, do czego były przeznaczone. Miecze bojowe używane przez żołnierzy lub rycerzy podczas walki konnej. Inny miecz był używany do walki z przeciwnikiem na ziemi. Tam obowiązywała zasada równych warunków, broni i zbroi.
 
Wśród kategoryzacji mieczy możemy wyróżnić miecz bojowy, reprezentacyjny (podarunkowy), ceremonialny, czy miecz kata. Każdy z nich ma swoje specyficzne cechy. To samo dotyczy mieczy dla szermierzy. Długość miecza wynosiła 75-85% wzrostu szermierza, a więc mniej więcej 130-150 cm długości. Długość ostrza wynosi około 100 do 110 cm, a długość kabłąka to pozostałe 30-40 cm. Długość poprzeczki jest taka sama jak długość kabłąka, 25-35 cm. Kształt poprzeczki jest w większości przypadków identyczny jak na zdjęciach w starych książkach. Inną wspólną cechą jest spłaszczona nasada ostrza.
 
W ostatnich latach, oprócz szermierki scenicznej, w naszym kraju zaczyna pojawiać się również szermierka oryginalna i bojowa. Dlatego przed rozpoczęciem produkcji miecza należy zawczasu zastanowić się nad jego przeznaczeniem.
fencing, Petra Solajova, Pixabay License Źródło: fencing, Petra Solajova, Pixabay License

Wideo

Widzisz błąd? Znasz więcej informacji? Zgłoś nam to. 

Napisz do nas.

Poznaj miejscowości powiązane z tą inspiracją

Spiski Zamek

Słowacja Kraj Koszycki

Partnerzy

  • Logotyp - ARR
  • Logotyp - rarr
  • Logotyp - wdk
  • Logotyp - pkf
  • Logotyp - mck sokół
  • Logotyp - RPIC Presov
  • Logotyp - IPC
  • Logotyp - Bielsko-Biała
  • Logotyp - podkarpackie
  • Logotyp - Rzeszów
  • Logotyp - Małopolska
  • Logotyp - Herb kraju preszowskiego
  • Logotyp - Herb kraju żylińskiego
  • Logotyp - Herb kraju koszyckiego

Przetwarzamy dane osobowe w celu realizacji usług i zgodnie z Polityka prywatności.